فروشنده

0
665
فروشنده

فروشنده فیلمی به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی است. این هفتمین فیلم بلند اصغر فرهادی است که ابتدا «برسد بدست آهو» نام داشت اما در اواسط فیلمبرداری نامش تغییر کرد و با عنوان فروشنده اکران شد. در مراسم اختتامیه جشنواره کن، جایزه بهترین فیلم‌نامه به اصغر فرهادی داده شد و شهاب حسینی هم برندهٔ جایزه بهترین بازیگر مرد شد. همچنین فروشنده ششمین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران است.فروشنده به عنوان نماینده ایران در اسکار ۲۰۱۷ به آکادمی اسکار معرفی شد و سرانجام در تاریخ نهم اسفند ماه سال ۱۳۹۵ موفق شد جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را بدست آورد.

بازیگران فیلم فروشنده:

شهاب حسینی در نقش عماد
ترانه علیدوستی در نقش رعنا
بابک کریمی در نقش بابک
مینا ساداتی در نقش صنم
فرید سجادی حسینی در نقش پیرمرد
احترام برومند در نقش خانم شاه‌نظری
شیرین آقارضاکاشی در نقش عصمت
مارال بنی آدم در نقش کتی
صحرا اسداللهی در نقش مژگان
مجتبی پیرزاده در نقش مجید
مهدی کوشکی در نقش سیاوش
سام ولی‌پور در نقش صدرا
عماد امامی در نقش علی
محمد فرهادی پور در نقش شاگرد عماد

 

فروشنده

 

خلاصه داستان:

رعنا و عماد زن و شوهری جوان هستند که در حال اجرای تئاتری بر اساس نمایشنامه مرگ فروشنده نوشته آرتور میلر می‌باشند. آن‌ها به علت نشست زمین مجبور می‌شوند به اجبار خانه خود را ترک کنند و به اصرار یکی از دوستانشان به نام بابک به خانه‌ای اسباب‌کشی می‌کنند که پیش‌تر زنی بدنام به نام «آهو» در آن ساکن بوده‌است. ابتدا همه چیز خوب پیش می‌رود ولی وقایع بعدی به بحرانی غیرقابل کنترل ختم می‌شود…

ساخت:

اصغر فرهادی که قرار بود پروژهٔ جدید خود را در اسپانیا آغاز کند و تا شروع پیش تولید فیلم، یک‌سال زمان داشت که تصمیم به ساخت فیلم فروشنده در ایران گرفت. فرهادی پروانه ساخت این فیلم را در ۱۸ مهرماه ۱۳۹۴ از سازمان سینمایی دریافت کرد. نام پیشین این فیلم «برسد به دست آهو» بود که به علت این‌که نام «فروشنده» تناسب بیشتری با داستان نهایی فیلم داشت، تغییر نام پیدا کرد.درگذشت یدالله نجفی، صدابردار با سابقه فیلم، باعث ایجاد وقفه‌ای یک هفته‌ای در فیلمبرداری شد و سرانجام فیلمبرداری فیلم فروشنده، به کارگردانی اصغر فرهادی ۷ اسفند به پایان رسید.

نمایش:

فروشنده در اروپا و آمریکا با نام فروشنده (The Salesman) و در فرانسه با نام مشتری (Le Client) عرضه شد. دلیل این تغییر نام در فرانسه، ساخت فیلمی به اسم فروشنده در این کشور است.

نمایش عمومی تازه‌ترین ساخته اصغر فرهادی از ساعت ۶:۴۵ دقیقه صبح روز چهارشنبه دهم شهریور ماه آغاز شد. فروشنده تنها در سه روز حدود یک میلیارد تومان فروش داشت. این فیلم روز چهارشنبه در نخستین روز اکرانش ۲۵۰ میلیون تومان فروش رفت و رکوردی جدید در سینمای ایران ثبت شد؛ در نهایت فروشنده در روز ۲۳ آبان سال ۹۵ در آخرین هفته اکرانش در ایران، با شکستن رکورد فیلم «محمد رسول‌الله» مجید مجیدی پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران شد. البته این رکورد مدتی بعد به دست فیلم گشت ۲ شکسته شد.

فیلم فروشنده از تاریخ ۲۰ دی ماه در شبکه نمایش خانگی منتشر شده‌است.

فروشنده در اسکار:

تحریم اسکار:

دونالد ترامپ در اولین روزهای حضور خود در کاخ سفید قانونی را وضع کرد که طی آن مردم هفت کشور از جمله ایران اجازه ورود به خاک آمریکا را ندارند. ترانه علیدوستی بلافاصله به این خبر واکنش نشان داد و در اینستاگرام و توئیتر خود نوشت که حتی اگر این قانون شامل حال هنرمندان نشود او برای شرکت در مراسم اسکار به آمریکا نخواهد رفت. این نوشته ترانه با واکنش‌های بسیاری در داخل و خارج از کشور رو به رو شد. آکادمی اسکار هم در بیانیه‌ای این کار ترامپ را محکوم و از ترانه علیدوستی و اصغر فرهادی دفاع کرد. اصغر فرهادی نیز با انتشار متنی اعتراض و انزجار خود را از این قانون اعلام کرد و گفت که حتی در صورت اجازه در کنار دیگر عوامل فروشنده در مراسم اسکار شرکت نخواهد کرد.در ششم اسفند ماه ۱۳۹۵ اصغر فرهادی، انوشه انصاری، اولین زن فضانورد و پروفسور فیروز نادری، مسئول اجرایی عملیات سفر به مریخ را به عنوان نمایندگانش برای حضور در مراسم اسکار معرفی کرد.

حمایت ها:

صادق خان شهردار وقت لندن در حمایت از اقدام اصغر فرهادی مبنی بر عدم شرکت در مراسم اسکار به دلیل اعتراض به قانون مهاجرتی دونالد ترامپ، اعلام نمود تصمیم دارد فیلم فروشنده را در یکی از میدان‌های لندن برای عموم بطور رایگان به نمایش بگذارد. این کار با حمایت‌های بازیگرانی همچون کیرا نایتلی انجام شد. صادق خان که پیشتر از مردم خواسته بود برای تماشای این فیلم بیایند، نمایش فیلم اصغر فرهادی را یک «افتخار» عنوان کرد. صادق خان گفت: «می‌خواهم دنیا بداند که ما در کنار اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی، و تمام آن‌هایی که به خاطر نژادشان مورد تبعیض قرار گرفته‌اند، ایستاده‌ایم.» این فیلم در عصر روز یکشنبه ۲۶ فوریه ۲۰۱۷ میلادی (یک شب قبل از برگذاری مراسم اسکار) در میدان ترافالگار لندن برای عموم نمایش داده شد و حدود ۱۰ هزار نفر آن را تماشا کردند. پیام اصغر فرهادی نیز در میان جمعیتی که برای تماشای فیلم او به میدان ترافالگار لندن آمده بودند، پخش شد. او در این پیام از حمایت مردم تشکر کرد. پیش از او مایک لی کارگردان بریتانیایی، در میدان ترافالگار گفت: «فیلم جدایی نادر از سیمین یکی از بهترین فیلم‌هایی بود که دیده‌ام و فیلم فروشنده هم فیلم بسیار خوبی است اما قصد ندارم قبل از نمایش، داستان آن را لو بدهم.»همچنین شهردار لندن خود نیز برای تماشای فیلم فروشنده در میدان حاضر شد.

همچنین” دیمین شزل” فیلمنامه‌نویس و کارگردان آمریکایی در حالی که بخاطر فیلم رکورد شکنش” لالا لند “جایزه بهترین کارگردان را در مراسم اهدای جوایز انجمن کارگردانان آمریکا دریافت کرد که ضمن حمایت از اصغر فرهادی، اقدامات اخیر رئیس جمهور آمریکا را مورد انتقاد قرار داد.او در این مراسم ضمن تقدیر از اصغر فرهادی و ابراز تاسف از غیبت او در مراسم جوایز آکادمی اسکار گفت: «اصغر فرهادی از کشوری می‌آید که دولت ما گفتگو با آن را منع کرده‌است اما سینما یک زبان جهانی است و فیلم ابزار قدرتمندی است چون می‌تواند با همه صحبت کند. حذف فیلمسازان، یک حرکت ضد هنری است.»ایونینگ استاندارد نوشت: هزاران معترض به احکام ضد مهاجرتی دونالد ترامپ به تماشای فیلم سینمایی فروشنده، نامزد دریافت بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار ۲۰۱۷ در میدان ترافالگار نشستند. روزنامه مترو نیز در گزارشی روز دوشنبه عنوان کرد: پس از آنکه اصغر فرهادی اعلام کرد که در اعتراض به فرمان ضد مهاجرتی ترامپ در مراسم اسکار شرکت نمی‌کند، «صادق خان» شهردار لندن نیز اعلام کرد که فیلم فروشنده را اکران خواهد کرد.

جایزه اسکار:

در هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار جایزه بهترین فیلم خارجی زبان به فروشنده تعلق گرفت. فروشنده برای تصاحب این جایزه با رقبایی همچون تونی اردمن و زیر شن در رقابت بود. این دومین جایزه اسکار سینمای ایران و اصغر فرهادی است و فرهادی توانست نام خود را در کنار اینگمار برگمن و فدریکو فلینی و کارلوس سائورا به عنوان چهارمین کسی که موفق شده دو بار این جایزه را ببرد ثبت کند.

انوشه انصاری از طرف اصغر فرهادی به روی صحنه رفت و بعد از گرفتن جایزه از دستان شارلیز ترون از جانب اصغر فرهادی، نامه‌ای خواند:

«افتخار بزرگی است که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی متشکرم و همین‌طور دیگر کاندیدهای این رشته. متاسفم که امشب در کنار شما نیستم. من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانونی غیرانسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم. تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی باعث ترس می‌شود؛ ترسی که توجیهی است دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها؛ جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند. سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده‌است را بشکنند و زمینه همدلی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند. همدلی چیزی است که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم.»

جوایز بین المللی:

جایزه اسکار در رده بهترین فیلم خارجی‌زبان
جوایز فیلم‌های آسیایی در رده بهترین فیلمنامه
جشنواره بین‌المللی فیلم کن در رده جایزه بهترین فیلم‌نامه
جایزه بهترین بازیگر مرد به شهاب حسینی تعلق گرفت.
جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو در رده جایزه ویژه هیئت داوران و هوگو نقره‌ای اصغر فرهادی
جایزه انجمن منتقدان پخش‌کننده فیلم در رده بهترین فیلم خارجی‌زبان
انجمن منتقدان فیلم دالاس‌فورت وورث در رده بهترین فیلم خارجی‌زبان
جوایز انجمن منتقدان فیلم فلوریدا در رده بهترین فیلم خارجی‌زبان
جایزه گلدن گلوب در رده بهترین فیلم خارجی‌زبان
جشنواره فیلم بمبئی در رده بهترین فیلم از نگاه مخاطبان
جشنواره فیلم فستدر رده بهترین فیلم بین‌المللی
هیئت ملی بازبینی فیلم در رده بهترین فیلم خارجی‌زبان
انجمن منتقدان فیلم آنلاین در رده بهترین فیلم خارجی‌زبان
انجمن منتقدان فیلم سانفرانسیسکو در رده بهترین فیلم خارجی‌زبان
جایزه ستلایت در رده بهترین فیلم خارجی‌زبان
سمینسی در رده بهترین فیلم
جشنواره فیلم ونکوور در رده محبوب‌ترین فیلم با ویژگی بین‌المللی
انجمن منتقدان فیلم واشینگتن دی‌سیدر رده بهترین فیلم خارجی‌زبان
جشنواره فیلم مونیخ در رده بهترین فیلم فروشنده
جشنواره جهان سینمای آمستردام در رده بهترین فیلم از نگاه تماشاگران
انجمن منتقدان فیلم دنور در رده بهترین فیلم خارجی‌زبان
انجمن منتقدان فیلم لاس وگاس در رده بهترین فیلم خارجی‌زبان
جشنواره بین‌المللی فیلم ملبورن در رده محبوب‌ترین فیلم
جوایز فیلم بفتا در رده بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان

نوزدهمین دوره جشن خانه سینما:

بهترین فیلم : اصغر فرهادی برنده تندیس زرین
بهترین کارگردانی: اصغر فرهادی برنده تندیس زرین
بهترین فیلمنامه :اصغر فرهادی برنده تندیس زرین
بهترین بازیگر نقش اول مرد: شهاب حسینی برنده تندیس زرین
بهترین بازیگر مرد نقش مکمل :فرید سجادی حسینی برنده تندیس زرین
بهترین تدوین :هایده صفی‌یاری برنده تندیس زرین
بهترین طراحی صحنه: کیوان مقدم برنده تندیس زرین
بهترین بازیگر نقش اول زن :ترانه علیدوستی نامزد تندیس زرین
بهترین فیلمبرداری: حسین جعفریان نامزد تندیس زرین
بهترین طراحی لباس :سارا سمیعی نامزد تندیس زرین

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید