شهرزاد

0
1241
شهرزاد

شهرزاد مجموعه‌ای نمایشی است که فصل اول آن در سال ۱۳۹۴ در ۲۸ قسمت و فصل دوم آن در سال ۱۳۹۶ در ۱۵ قسمت پخش شد. همچنین فصل سوم این سریال هم در ۱۶ قسمت در زمستان ۱۳۹۶ آغاز شد و در ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ پایان یافت. کارگردان این سریال حسن فتحی و تهیه‌کنندهٔ آن محمد امامی است. پخش این سریال به صورت هفتگی از طریق مراکز عرضه فیلم سراسر ایران انجام شد.

سریال شهرزاد را می‌توان پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین سریال نمایش خانگی ایران دانست.

علی نصیریان، ترانه علیدوستی، شهاب حسینی، مصطفی زمانی و پریناز ایزدیار بازیگران نقش‌های اصلی این مجموعه هستند.

جشن سریال شهرزاد در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد، بلیت این جشن در مدت ۴۵ دقیقه اینترنتی فروخته شد، این جشن باحضور عوامل و بازیگران و مردم برگزار شد و از این سریال تقدیر به عمل آمد.

پخش «فصل دوم سریال شهرزاد» از روز دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ (۱۹ ژوئن ۲۰۱۷) به صورت هفتگی آغاز شد. و در تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۹۶ به پایان رسید.

پخش «فصل سوم سریال شهرزاد» نیز از ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ (۳۱ ژانویه ۲۰۱۸) به صورت هفتگی آغاز شد و در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ به سرانجام رسید. پس از توزیع قسمت آخر، حسن فتحی با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود ضمن تشکر از بینندگان و عوامل، به شفاف سازی در خصوص حاشیه های سریال پرداخت و همچنین برای ساخت فصل چهارم سریال با حضور شخصیت های شهرزاد، فرهاد و قباد ابراز امیدواری کرد.

شهرزاد

شهرزاد

گونه درام
رمانتیک
تاریخی
نویسنده حسن فتحی
نغمه ثمینی
کارگردان حسن فتحی
بازیگران علی نصیریان
ترانه علیدوستی
شهاب حسینی
مصطفی زمانی
پریناز ایزدیار
غزل شاکری
مهدی سلطانی
محمود پاک‌نیت
هومن برق‌نورد
امیرحسین رستمی
مینا وحید
جمشید هاشم‌پور
پرویز فلاحی‌پور
ابوالفضل پورعرب
رؤیا نونهالی
رضا کیانیان
امیر جعفری
آتنه فقیه‌نصیری
گلاره عباسی
پانته‌آ پناهی‌ها
فریبا متخصص
سهیلا رضوی
امیرحسین فتحی
رامین ناصرنصیر
نسیم ادبی
موسیقی متن امیر توسلی
اهنگ پایان محسن چاوشی و سینا سرلک
امین بانی
کشور سازنده  ایران
زبان‌ها فارسی
تعداد فصل‌ها ۴
تعداد قسمت‌ها فصل اول: ۲۸ قسمت
فصل دوم: ۱۵ قسمت
فصل سوم: ۱۶ قسمت
تولید
تهیه‌کننده سید محمد امامی
تدوین‌کننده مهدی حسینی‌وند
مکان‌ها تهران
اصفهان
دوربین افشین احمدی
توزیع‌کننده تصویر گستر پاسارگاد
پخش کننده
شبکه اصلی نمایش خانگی، لوتوس پلی
فرمت تصویر صفحه عریض، ۱۶ به ۹ پال
فرمت صدا دالبی دیجیتال کانال

داستان سریال شهرزاد

شهرزاد (ترانه علیدوستی) دانشجوی پزشکی و فرهاد (مصطفی زمانی) دانشجوی ادبیات و روزنامه‌نگار عاشق هم هستند و می‌خواهند با هم ازدواج کنند. داستان در سال ۱۳۳۲ و زمامداری دکتر مصدق اتفاق می‌افتد. پدران این دو از افراد گوش به فرمان شخصی متنفذ به نام بزرگ آقا (علی نصیریان) هستند. تحولات ۲۸ مرداد فرهاد را که روزنامه‌نگار و از طرفداران پر و پا قرص مصدق است، به دلیل اتهام به قتل و توطئه علیه سلطنت به پای چوبه دار می‌کشد، اما بزرگ آقا او را نجات می‌دهد. پس از آن ماجرا که دیگر فرهاد کمی از وحشت‌زدگی‌اش کم شده تصمیم می‌گیرند مراسم عروسی بگیرند. همه خوش‌حال‌اند به‌جز پدر شهرزاد که میلی به این ازدواج ندارد. از آن طرف بزرگ آقا دختری به نام شیرین (پریناز ایزدیار) دارد که با پسر عموی خود قباد (شهاب حسینی) ازدواج کرده. قباد که هیچ میلی به این دختر بدزبان مغرور ندارد چون او عاشقش است، به‌خاطر پدر قدرتمندش بزرگ آقا که عمویش می‌شود سکوت می‌کند و مجبور می‌شود بسوزد و بسازد.

قباد و شیرین بچه‌دار نمی‌شوند و دائم برسر این‌که چه کسی مشکل دارد و بچه‌دار نمی‌شود با هم دعوا می‌کنند. بزرگ آقا که دیگر از آن‌ها بسیار خسته شده و احتیاج به وارث دارد، تصمیم می‌گیرد برای دامادش قباد زن بگیرد تا ببیند مشکل از کیست؛ و بعد از خود وارثی داشته باشد.

یک شب که پدر شهرزاد پیش بزرگ آقا می‌رود و گلایه می‌کند که دوست ندارد فرهاد با این‌که پسر دوست قدیمی‌اش است، با دخترش ازدواج کند، بزرگ آقا شهرزاد را برای قباد خواستگاری می‌کند. وقتی این خبر به گوش شهرزاد می‌رسد شهرزاد ناراحت می‌شود و سعی بر این دارد که از انجام این کار امتناع کند ولی پدرش و بزرگ آقا در این تصمیم مصمم هستند و فرهاد نیز از این خبر حالش بد می‌شود و در پی این است که مانع این اتفاق و ازدواج شود و شهرزاد و فرهاد تصمیم به فرار به سمت شیراز می‌گیرند ولی اکرم که شاگرد سعیده دوست صمیمی و خیاط شهرزاد است ماجرای فرار فرهاد و شهرزاد را لو می‌دهد و بزرگ آقا آنان را به تهران برمی‌گرداند، حال شهرزاد و فرهاد در بدترین حالت ممکن است تا اینکه بزرگ آقا برای صحبت کردن با شهرزاد به خانهٔ جمشید پدر شهرزاد می‌رود او برای راضی کردن شهرزاد برای ازدواج با دامادش قباد جانِ فرهاد را وسط می‌کشد و می‌گوید اگر عروسی تو و فرهاد اتفاق افتد خانوادهٔ مقتول که فرهاد متهم به قتل پدر آن خانواده است قصد جان فرهاد را می‌کنند و فرهاد را می‌کشند شهرزاد برای نجات جانِ فرهاد راضی به وصلت با قباد می‌شود و این تصمیم اش را به فرهاد می‌گوید و با قلبی شکسته از فرهاد جدا می‌شود تا شب عروسی قباد نمی‌داند که عمویش بزرگ آقا چه کسی را می‌خواهد برایش بگیرد و حتی شهرزاد را نمی‌شناسد و از آن طرف بزرگ آقا در حال راضی کردن یگانه دخترش شیرین است که راضی به این ازدواج باشد چون این ازدواج به صلاح همهٔ آنان است و شیرین قبول می‌کند که شهرزاد زن دوم شوهرش باشد تا وارثی بیاورد در شب عروسی قباد که مست است بر سر سفره عقد و درحالی که تور را از چهره شهرزاد کنار می‌زند عاشق شهرزاد می‌شود و لبخند رضایتی می‌زند از این که بزرگ آقا همسری خوب برای اش در نظر گرفته، شهرزاد نیز حالت استرس و ترس و نگرانی دارد و شب عروسی تنها به خانهٔ مشترک اش با قباد می‌رود به دلیل اینکه بزرگ آقا از قباد می‌خواهد که در شب عروسی اش با شهرزاد در انجام مأموریت انتقام از قاتلین همسر و پسران بزرگ آقا، بزرگ آقا را یاری برساند بزرگ آقا فردای عروسی دخترش شیرین را نزد عمه‌هایش در کرمان می‌فرستد تا قباد راحت بتواند با شهرزاد رابطه برقرار کند…

پریناز ایزدیار

معرفی عوامل سریال شهرزاد

در ابتدا قرار بود که اسم این سریال روزی روزگاری عاشقی باشد، اما اسم آن به شهرزاد تغییر یافت. داستان سریال شهرزاد در دههٔ ۱۳۳۰ خورشیدی می‌گذرد و روایتی عاشقانه بر بستر تاریخ است.

نغمه ثمینی و حسن فتحی نویسندگان این مجموعه‌اند.

سریال شهرزاد به کارگردانی حسن فتحی و بازی ترانه علیدوستی، مصطفی زمانی، علی نصیریان، شهاب حسینی و پریناز ایزدیار یک سریال درام تاریخی و عاشقانه است که برای پخش خانگی تولید شده‌است. داستان سریال شهرزاد از زمان کودتای ۲۸ مرداد به بعد اتفاق می‌افتد و بیشتر مضمونی رمانتیک دارد و می‌توان آن را ملودرامی عشقی جنایی تعریف کرد. سریال شهرزاد با هنرنمایی سه نسل از هنرمندان ایرانی، پرهزینه‌ترین سریال شبکهٔ نمایش خانگی است که داستان عاشقانه‌ای را در تهران قدیم روایت می‌کند. این سریال هم‌زمان در کشور آلمان و آمریکا نیز نمایش داده می‌شود و به همین مناسبت در روز ۲۰ مهرماه مراسم فرش قرمز با حضور بازیگران و دست‌اندرکاران این سریال در شهر کلن آلمان برگزار شد. سید محمد امامی تهیه‌کنندهٔ این سریال ۲۸ قسمتی است و اسماعیل عفیفه مجری طرح آن است. شهرزاد سومین محصول تصویر گستر پاسارگاد است.

حسن فتحی افزون بر کارگردانی سریال شهرزاد، نویسندگی آن را نیز انجام داده‌است. وی پیش از این مجموعه‌های پهلوانان نمی‌میرند، میوه ممنوعه و مدار صفر درجه و شب دهم را ساخته‌است.

ساخت، عرضه و پخش سریال شهرزاد

آذرماه ۱۳۹۳ ساخت فصل اول این سریال آغازو اسفندماه۱۳۹۶ ساخت فصل سوم (آخرین فصل) به پایان رسید. هر دوشنبه، قسمت جدیدی از این سریال در شبکۀ نمایش خانگی عرضه شد، همچنین پخش جهانی سریال شهرزاد از ۱۰ اکتبر توسط شرکت فیلم‌سازی «ای ام فیلم» در آلمان آغاز شد. همچنین فروش این مجموعه در اواسط پخش سریال در امارات متحدۀ عربی آغاز شده بود.

در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ عرضهٔ فصل اول سریال در ۲۸ قسمت به پایان رسید. پخش فصل دوم سریال شهرزاد نیز از روز دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ (۱۹ ژوئن ۲۰۱۷) به صورت هفتگی آغاز شد. همچنین فصل سوم سریال نیز با وقفه‌ای کوتاه مدت، از روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۶ به صورت هفتگی آغاز شد.

موسیقی سریال شهرزاد

موسیقی متن این مجموعه کار امیر توسلی است. در قسمت‌های نخست، تیتراژ ابتدایی و پایانی این سریال با صدای علیرضا قربانی اجرا شد، ولی از قسمت پنجم به بعد تیتراژ جدیدی با عنوان «کجایی» با صدای محسن چاوشی[۱۱] جایگزین شد. پیش‌تر دو ترانه «به رسم یادگار» با ترانه‌سرایی حسین صفا و «همخواب» با شعری از وحشی بافقی توسط این خواننده اجرا شد و به عنوان کلیپ‌ها و تیزرهای سریال پخش می‌شود.

شهرزاد

بازیگران سریال شهرزاد

بازیگر نقش توضیحات فصل‌ها
علی نصیریان بزرگ آقا دیوانسالار پدر شیرین ۱
ترانه علیدوستی شهرزاد سعادت نقش اصلی سریال ۱٬۲٬۳
شهاب حسینی قباد دیوانسالار همسر اول شهرزاد، برادرزاده بزرگ آقا ۱٬۲٬۳
مصطفی زمانی فرهاد دماوندی همسر دوم شهرزاد، روزنامه‌نگار ۱٬۲٬۳
پریناز ایزدیار شیرین دیوانسالار دختر بزرگ آقا ۱٬۲٬۳
مهدی سلطانی هاشم دماوندی پدر فرهاد ۱٬۲٬۳
غزل شاکری آذر گل‌دره‌ای معشوقه فرهاد ۱
محمود پاک‌نیت جمشید سعادت پدر شهرزاد ۱
ابوالفضل پورعرب حشمت پاشایی دست راست بزرگ آقا ۱
پرویز فلاحی پور نصرت پاشایی برادر حشمت ۱٬۲٬۳
هومن برق‌نورد سرهنگ خسرو تیموری سرهنگ شهربانی ۱٬۲٬۳
گلاره عباسی اکرم بور بوران ندیمه شیرین، زن شرعی قباد ۱٬۲٬۳
جمشید هاشم‌پور سرگرد فولاد شکن بازپرس شهربانی ۱
فریبا متخصص مرضیه مادر فرهاد ۱٬۲٬۳
سهیلا رضوی پروین مادر شهرزاد ۱٬۲٬۳
مونا احمدی سیمین سعادت خواهر کوچک شهرزاد ۱
نسیم ادبی حمیرا سعادت خواهر بزرگ شهرزاد ۱٬۲٬۳
امیرحسین رستمی بابک یگانه دوست فرهاد ۱
مینا وحید مریم مهرزاد نامزد بابک ۱
پانته‌آ پناهی‌ها شربت نامزد تقی رفعت، معشوقه نصرت ۱٬۲
رامین ناصرنصیر هوشنگ نصیری همسر حمیرا ۱٬۲٬۳
امیرحسین فتحی همایون مهتدی (صابر عبدلی) جاسوس حشمت/ناجی و عاشق شیرین ۱٬۲٬۳
جمشید گرگین شهرام بهبودی رقیب بزرگ آقا ۱
مهران نائل نادر ارشاد همکار فرهاد ۱٬۲٬۳
فرشید صمدی پور ذبیح نوچهٔ بزرگ آقا ۱٬۲
پرویز بزرگی رجب نوچهٔ بزرگ آقا ۱٬۲
محمد یگانه اسد قیاسی نوچهٔ بزرگ آقا ۱٬۲
ناهید مسلمی بتول دایهٔ کبیر ۱٬۲٬۳
ساقی زینتی ململ طاهر خانلو ندیمهٔ شیرین ۱
نهال دشتی میترا دماوندی خواهر فرهاد ۱٬۲٬۳
منوچهر زنده دل سرهنگ سهیلی سرهنگ شهربانی ۱
هادی قمیشی شروانی رقیب بزرگ آقا ۱
حمیدرضا آذرنگ ستوان محمدی بازیگر افتخاری ۱
بانی پال شومون اسفندیاری رئیس آذر گل‌دره‌ای ۱
عباس ظفری پدر اکرم بازیگر افتخاری ۱٬۲
پاشا جمالی اصغر اصغری شاگرد هاشم، عاشق میترا ۱٬۲٬۳
پریسا صبوری نژاد سعیده منصوری دوست شهرزاد ۱
امیر جعفری سروان گودرز آپرویز سروان اداره جنایی شهربانی ۲٬۳
آتنه فقیه نصیری ثریا همسر شاپور ۲
رضا کیانیان شاپور بهبودی برادر ناتنی شهرام بهبودی ۲٬۳
رؤیا نونهالی بلقیس خاتون دیوانسالار خواهر بزرگ آقا ۲
معصومه بیگی سیمین سعادت خواهر کوچک شهرزاد ۲٬۳
سام نوری احمد صدق نوری وکیل خاندان دیوانسالار ۱٬۲٬۳
محسن نقیبیان ستوان دارومی دستیار سروان آپرویز ۲٬۳
حسین سحرخیز مسعود خان پسر دایی بزرگ آقا ۲
شکرخدا گودرزی مظفر نوچه شاپور ۲٬۳
امیرکاوه آهنین‌جان امین آقا شروانی پسر شروانی ۲٬۳
امان رحیمی امان راننده بلقیس دیوان سالار ۲
سیامک حلمی فری نوچهٔ نصرت ۲٬۳
مرتضی رستمی معقول خان فامیل بزرگ آقا ۲
جواد زیتونی اسدی وکیل ۲٬۳
فرهاد مهدوی دکتر میرزاد پزشک بیمارستان سینا ۱٬۲٬۳
مهری آل‌آقا لطیفه خانم مادر اکرم ۱٬۲٬۳
بهزاد داوری کرم نوچهٔ قباد ۲٬۳
پوریا میاندهی کریم نوچهٔ قباد ۲٬۳
شهاب اشکان کوچیک نوچهٔ قباد ۲٬۳
هوتن شاطری‌پور سهراب فریاد دوست فرهاد ۲٬۳
امیرحسین شریعتمداری مصطفیٰ راد دوست فرهاد ۲٬۳
محسن مروی آرش تیرداد دوست فرهاد ۲٬۳
الهام نامی مهری همسر دوم هوشنگ ۲٬۳
احمد لشینی سرهنگ پدیدار سرهنگ شهربانی ۲٬۳
مهسا نصیری عصمت بور بوران خواهر اکرم ۱٬۲٬۳
بهشته آلیان کلثوم خدمتکار عمارت دیوانسالار ۱٬۲٬۳
کامران ریحانی‌پور کمال خدمتکار عمارت دیوانسالار ۱٬۲٬۳
مجید سعیدی الیاس دستیار سروان آپرویز ۳
پرویز بشردوست عنایت‌الله خان از مدعیان جانشینی بزرگ آقا ۲

عوامل تولید سریال شهرزاد

سمت مسئول
برنامه‌ریز حامد تصدیق مقدم (فصل۱و۲و۳)
مدیر برنامه‌ریزی علیرضا نسایی (فصل۱و۲و۳)
منشی صحنه آتوسا شاه سیاه (فصل۱)، روح‌انگیز شمس (فصل۲و۳)
جلوه‌های بصری بهنام خاکسار (فصل۱)کوروش دالوند (فصل ۲و۳)
عکاس امیرحسین شجاعی (فصل۱)، نوشین جعفری و محمد اسماعیلی (فصل۲)، محمدمهدی دلخواسته (فصل۳)
تیتراژ مجید یوسف زاده (فصل۱)، کیانوش دالوند (فصل۲و۳)
مدیر تدارکات نادیا هادیان‌فر و مرتضی کریمی (فصل۱)، مجید لعل سنجیان (فصل۲)، امیر مرایی (فصل۳)
دستیار تولید محمدرضا حکیم پناه (فصل۱و۳)، سید امیر ابراهیمی (فصل۲)
مدیر تولید طاهر امانی (فصل۱و۳)، حسن مصطفوی (فصل۲)
مجری طرح سعید ملکان (فصل۱)، عبدالله اسکندری (فصل۲و۳)
سرپرست گروه کارگردان سید محسن یوسفی (فصل۱)محمدرضا رستمی (فصل۲و۳)
تصویربردار محمد نامدار (فصل۱)، رضا شیبانی و ابوالفضل نباتی (فصل۲)، سید هادی حسینی پویا (فصل۳)
مدیر تصویربرداری افشین احمدی (فصل۱)، سیروس عبدلی (فصل ۳)
خواننده محسن چاوشی و سینا سرلک (فصل ۱و۲و۳)
طراحی و ترکیب صدا سید علیرضا علویان (فصل۱و۲)، علیرضا غفاری نژاد (فصل۳)
تدوین مهدی حسینی‌وند (فصل۱و۲و۳)
صدابردار فرشید کیوان‌مهر (فصل۱)، امین میرشکاری (فصل۲)، علی سلطانی (فصل۳)
طراح چهره‌پردازی سعید ملکان (فصل۱)، عبدالله اسکندری (فصل۲و۳)
طراح صحنه حسن روح‌پروری (فصل۱و۲و۳)
طراح لباس ژاله زکی‌زاده (فصل۱و۲و۳)
موسیقی متن فردین خلعتبری (تا قسمت چهارم فصل اول)، امیر توسلی (از قسمت پنجم فصل اول تا پایان فصل سوم)
سرمایه‌گذاران سید محمد امامی، سید محمد هادی رضوی
تهیه‌کننده سیدمحمد امامی
کارگردان حسن فتحی

قطعات موسیقی ساخته شده برای سریال شهرزاد

تاریخ انتشار نام قطعه خواننده ترانه‌سرا آهنگساز تنظیم‌کننده همخوان
۰۵ مهر ۱۳۹۴ همخواب محسن چاوشی وحشی بافقی محسن چاوشی بهروز صفاریان
۱۱ مهر ۱۳۹۴ به رسم یادگار حسین صفا
۲۰ مهر ۱۳۹۴ شهرزاد علیرضا قربانی افشین یداللهی فردین خلعتبری
۲۵ آبان ۱۳۹۴ کجایی محسن چاوشی محسن چاوشی محسن چاوشی محسن چاوشی سینا سرلک
۰۷ دی ۱۳۹۴ شهرزاد حسین صفا بهروز صفاریان
۲۷ دی ۱۳۹۴ افسار پریناز جهانگیر عصر محسن چاوشی سینا سرلک با دکلمه مصطفی زمانی
۰۸ بهمن ۱۳۹۴ برخیز سینا سرلک هوشنگ ابتهاج پدرام کشتکار آرش پاکزاد
۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ماه پیشونی محسن چاوشی محسن بوالحسنی محسن چاوشی محسن چاوشی
۱۶ فروردین ۱۳۹۵ خداحافظی تلخ فاضل نظری
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ دیوونه پدرام پاریزی فرشاد حسامی
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ فندک تب دار محسن چاوشی شهاب اکبری سینا سرلک
۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ای دریغا حسین صفا
۲ مرداد ۱۳۹۶ هوام دوباره پسه
۳۰ مرداد ۱۳۹۶ تنها امید زندگی سینا سرلک علیرضا شجاع پور پدرام کِشتکار
۱۳ شهریور ۱۳۹۶ کاش ندیده بودمت محسن چاوشی حسین صفا محسن چاوشی محسن چاوشی
۶ بهمن ۱۳۹۶ جمعه محسن چاوشی شهاب اکبری
۲۷ فروردین ۱۳۹۷ دل ای دل باباطاهر سینا سرلک
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ چه کردی امین بانی افشین یداللهی امیر توسلی فرناز ملکی
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ نشد حسین غیاثی

ترانه علیدوستی

فصل دوم سریال شهرزاد

نوشتار اصلی: شهرزاد (فصل ۲)

تهیه‌کننده شهرزاد گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده ساخت فصل دوم سریال شهرزاد از اوایل مهر ماه۱۳۹۵ آغاز می‌شود. محمد امامی تهیه‌کننده سریال پرمخاطب شهرزاد در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، گفت: از عوامل موفقیت این سریال می‌توان در درجه اول به فیلم‌نامه این سریال اشاره کرد که بارها نگارش و بازنویسی شده بود. ما روی ذائقه مخاطب مطالعه کردیم و به یک استاندارد نسبی رسیدیم. وی افزود: علاوه بر متن، سریال شهرزاد تمام پارامترهای موفقیت را داشته‌است و محتوا، فیلمنامه، بازیگران، کارگردان، گروه تولید و تهیه از دیگر عوامل موفقیت این سریال محسوب می‌شود. امامی با بیان اینکه جامعه ما نسبت به مجموعه نمایش خانگی بی‌اعتماد شده بود، گفت: ما با ساخت سریال شهرزاد توانستیم این اعتماد را بار دیگر به مردم و مخاطبان بازگردانیم.

وی دربارهٔ ساخت فاز دوم این سریال توضیح داد: شهرزاد در سه فصل به تولید می‌رسد که فصل دوم آن ۲۲ قسمت دارد. تهیه‌کننده شهرزاد اضافه کرد: در حال حاضر فیلم‌نامه این سریال توسط حسن فتحی و نغمه ثمینی در حال نگارش است و ۱۴ قسمت اول این سریال نگارش شده‌است. امامی گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان تیر ماه نگارش فیلم‌نامه شهرزاد۲ به پایان می‌رسد. پیش تولید خاصی برای این کار نداریم چون دکور و لوکیشن‌های ما آماده است و از اوایل مهر ماه ۱۳۹۵ کار تصویربرداری این سریال را آغاز می‌کنیم.

پخش «فصل دوم سریال شهرزاد» از روز دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ (۱۹ ژوئن ۲۰۱۷) به صورت هفتگی آغاز شد و در تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۹۶ به پایان رسید.

فصل سوم سریال شهرزاد

نوشتار اصلی: شهرزاد (فصل ۳)

با توجه به انتقاداتی که در فصل دوم به سریال شهرزاد وارد شد و روند و ریتم داستان، بازیگری، گریم و… نتوانسته بود طرفداران سریال را راضی نگه ندارد،پرونده فصل دوم سریال در ۱۵ قسمت بسته شد و قسمت‌های باقی‌مانده با کمی تغییرات در قسمت‌های آغازین فصل سوم نمایش داده شد. سید محمد امامی، تهیه‌کننده شهرزاد در گفتگویی در مورد فصل دو و ساخت فصل سه اظهار داشت:

در ابتدا باید بگویم که خوشحالیم رقیب خودمان شده‌ایم و با فصل اول مقایسه می‌شویم. به هر حال فصل اول «شهرزاد» یک پدیده در نمایش خانگی بود. مردم به این مدیوم بی‌اعتماد شده بودند. مجموعه‌های تولید شده یا به انتها نمی‌رسیدند یا به مرور افت کیفیت جدی پیدا می‌کردند. ما با سریالی که سر و شکل درست و خوبی دارد، آمدیم و اعتماد از دست رفته را برگرداندیم.

او ادامه داد: دربارهٔ فصل دوم هم باید بگویم که نظراتی که ما از منتقدان گرفتیم، با نظرات مردم کمی تفاوت دارد. در واقع اگر به قصه به شکل مستقل نگاه کنیم، نقد زیادی ندارد چون به قول معروف به داستان آب نبستیم. فصل دوم شهرزاد از لحاظ ریتم، بازی‌ها و مابقی شاخصه‌ها امتیاز بالایی می‌گیرد، باور کنید که سری دوم ساختن خیلی کار سختی است و حفظ موفقیت از رسیدن به خود موفقیت کار سخت‌تری است.نتیجه تمام اتفاق‌های فصل دوم را در فصل بعدی می‌توان دید، کارهایی را در فصل دوم شهرزاد توسط آقای فتحی انجام شده‌است، نتیجه آن در فصل سوم برداشت می‌شود. مطمئن باشید وقتی فصل سوم تمام شود، متوجه علت همه اتفاق‌هایی که برای شخصیت‌های مختلف در فصل دوم افتاد، می‌شوید. کوچکترین مسائل مثل آموزش رانندگی شهرزاد که امروز مورد نقد قرار می‌گیرد، در فصل سوم کاربرد دارد. با وجود کامنت‌های ناراضی، من از یک چیز مطمئن هستم و آن هم این است که در پایان فصل سوم، مردم به خاطر فصل دوم از ما تشکر می‌کنند! معتقدم فصل سوم به لحاظ داستانی همانی است که مردم دوست دارند. در واقع تم عاشقانه مشابه فصل اول به فضای کلی سریال بازمی‌گردد.

پخش «فصل سوم سریال شهرزاد» از روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ (۳۱ ژانویه ۲۰۱۸) به صورت هفتگی آغاز و در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ به پایان رسید.

جوایز و نامزدهای سریال شهرزاد

فصل سال جشنواره بخش نامزد نتیجه جایزه
۱ ۱۳۹۵ شانزدهمین دوره جشن دنیای تصویر بهترین مجموعه شهرزاد برنده تندیس حافظ
بهترین کارگردانی حسن فتحی
بهترین فیلمنامه حسن فتحی و نغمه ثمینی نامزدشده
بهترین موسیقی تیتراژ محسن چاوشی و سینا سرلک (برای قطعه کجایی؟)
بهترین بازیگر مرد علی نصیریان برنده
شهاب حسینی نامزدشده
بهترین بازیگر زن ترانه علیدوستی
پریناز ایزدیار
تندیس یک عمر فعالیت هنری جمشید هاشم پور برنده
چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم یاس بهترین کارگردانی حسن فتحی یاس زرین
بهترین فیلمنامه حسن فتحی و نغمه ثمینی
بهترین بازیگر زن ترانه علیدوستی نامزدشده
غزل شاکری
بهترین بازیگر مرد علی نصیریان
شهاب حسینی

حواشی سریال شهرزاد

نادر فتوره‌چی به همراه برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از جمله در آبانماه سال ۱۳۹۵ کمپینی را با عنوان نه به شهرزاد راه اندازی کرد که هدف از آن روشن شدن منابع مالی سریال شهرزاد، پس از بازداشت تهیه‌کننده آن در ارتباط با پرونده اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان بود. این کمپین پس از آن آغاز شد که ترانه علیدوستی، بازیگر نقش «شهرزاد» در صفحه اینستاگرام خود شایعات پیرامون این سریال را مردود دانست، اما نادر فتوره‌چی با طرح پرسش‌هایی از وی، خواستار شفاف‌سازی عوامل سریال شهرزاد در خصوص ارتباط محمد امامی، سرمایه‌گذار بازداشتی این سریال و پرونده اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان شد.[۱۷]

ناتوانی ترانه علیدوستی در ارائه پاسخ‌های قانع‌کننده، منجر به گسترش دامنه پرسش‌ها، از جمله طرح پرسش از رضا کیانیان (بازیگر)، شهاب حسینی (بازیگر)، حسن فتحی (کارگردان) و نغمه ثمینی (نویسنده سناریوی سریال) شد و هر یک از این افراد با واکنش‌هایی که از طرف اعضای کمپین «نه به شهرزاد» قانع‌کننده نبود. دیگر رسانه‌های فارسی‌زبان در داخل و خارج از کشور، پس از مدت‌ها به بازتاب اخبار و اهداف این کمپین پرداختند.

در اوایل دی ماه، حسن فتحی، کارگردان سریال شهرزاد در جشنواره‌ای به نام «یاس» خواهان حمایت اعضای خانه سینما و انجمن کارگردانان از این سریال شد اما دو روز پس از این درخواست و درحالی که کمپین «نه به شهرزاد» به فعالیت‌های خود افزوده بود، ناگهان خبر توقف تولید این سریال در رسانه‌ها مطرح و روابط عمومی این مجموعه، دلیل توقف را «کمردرد کارگردان» و به صورت «موقت» اعلام کرد.

فصل سوم سریال شهرزاد قرار بود از روز دوشنبه نهم بهمن ماه ۱۳۹۶ آغاز شود اما با توجه با بارش سنگین برف در اکثر مناطق کشور و انسداد راه‌ها، فصل سوم سریال شهرزاد با دو روز تأخیر از روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۶ در سراسر کشور توزیع شد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید